Lapkričio 19 d. tradiciškai, kaip ir kasmet, Kaune rinkosi visos Lietuvos gydytojai endokrinologai ir diabeto slaugytojos į mokslinę praktinę konferenciją, skirtą cukrinio diabeto problemoms aptarti. Šie metai endokrinologams ypatingi – prieš 100 metų Kanados mokslininkas Frederickas Grantas Bantingas su bendradarbiais atrado insu- liną, kuris iki šiol gelbsti milijonus gyvybių. Šią ypatingą datą atspindėjo ir renginio pavadinimas – „100 metų insulinui. Kur esame šiandien?“
Vilties ugnis
Gydytojo endokrinologo Vladimiro Petrenko pranešimu apie šio pasaulinio atradimo istoriją pradėta konferencija. Pranešimas simboliškai buvo pavadintas „Vilties ugnis“. Vilties ugnis buvo uždegta 1989 m. Karalienės Elžbietos motinos prie insulino atradėjo F. G. Bantingo namų memorialinio muzie- jaus su viltimi, kad bus užgesinta, atradus būdą išgydyti pirmojo tipo cukrinį diabetą. Pranešimą apie insulino atradimo istoriją keitė LSMU Endokrinologijos klinikos vaikų endokrinologės Ingridos Stankutės pranešimas apie pasaulyje 30 metų trunkančius mokslinius tyrimus, kurie nukreipti į pirmojo tipo diabeto autoimuninio proceso prevenciją, kad neišsivystytų liga. Vėliau sekė apskritojo stalo diskusija apie naujųjų technologijų naudojimą, gerinančių ligos kontrolę, kurioje dalyvavo ne tik sveikatos priežiūros specialistai, bet ir pacientė, serganti pirmojo tipo cukriniu diabetu.
Didėjanti susirgimų dinamika
Konferencijos metu prof. Birutė Žilaitienė apžvelgė LR Statistikos departamento duomenis, kuriuose stebima didėjanti tiek pirmojo, tiek antrojo tipo cukrinio diabeto susirgimų dinamika Lietuvoje įvairiose amžiaus grupėse. Endokrinologijos klinikos prof. Džilda Veličkienė ir prof. Jonas Čeponis bei LSMU Gyvensenos medicinos specialistas Tomas Vaičiūnas pristatė antrojo tipo cukrinio diabeto pirminės prevencijos svarbą ir galimus sprendimo būdus siekiant antrojo tipo diabeto reversijos ir su diabetu susijusių komplikacijų atitolinimo.
Nuotoliniu būdu pranešimą apie cukrinio diabeto situaciją pasaulyje skaitė Tarptautinės diabeto federacijos prezidentas prof. Andrew Boultonas, su kuriuo Lietuvos endokrinologus sieja ilgametis bendradarbiavimas.
Diabeto slaugytojos buvo pakviestos į papildomą sesiją, kurioje detaliau išgirdo mokymus apie šiuolaikinių dietų klasifikaciją ir jų ypatumus, angliavandenių kiekio skaičiavimą maiste.
Šios konferencijos metu įvyko ir Lietuvos endokrinologų draugijos (LED) rinkiminė asamblėja, kurios metu LED prezidentė prof. Birutė Žilaitienė pristatė 2019–2021 metų veiklos ataskaitą, o prezidento pareigos 2022–2024 m. buvo perduotos LSMU prof. Jonui Čeponiui. Taip pat įvyko LED tarybos narių rinkimai, kurių metu kandidatai pristatė Lietuvos endokrinologijos ateities vizijas edukacijos, mokslo ir klinikinėje veikloje bei stiprinant tarptautinius ryšius.