Kaip laiku atpažinti retų ligų pavojų?

Apie vienas ligas kalbame itin dažnai, apie kitas, nekalbame iš viso. Ne tik dėl to, kad kai kurios ligos vis dar klaidingai laikomos gėdingomis, bet ir dėl to, kad apie jas trūksta žinių. Tai patvirtina ir medicinos mokslų daktarė, endokrinologė, LSMU endokrinologijos klinikos profesorė Birutė Žilienė. Norėdami geriau pažinti retas ligas, pirmiausia turime žinoti, kokios ligos yra laikomos retomis. Pasak pašnekovės, yra ligų, kurios pasaulyje patvirtintos tik kelioms dešimtims pacientų. „Apibrėžimas teigia, kad jei liga serga vienas iš dviejų tūkstančių gyventojų ar mažiau, tai jau yra reta liga. Žinoma, yra ir tokių ligų, kuriomis serga vienas iš šimto tūkstančių, ar net milijono gyventojų“. 

Vis dėlto retų ligų yra nemažai. Viena iš jų – akromegalija, atsirandanti dėl suintensyvėjusios augimo hormono gamybos. Endokrinologė teigia, kad ryškus šios ligos simptomas – pakitę veido bruožai. „Jei organizme yra per daug augimo hormono, ima keistis veido bruožai, gali pasikeisti pėdų bei plaštakų forma. Tačiau pirmi simptomai gali būti labai bendriniai – nuovargis, mieguistumas, padidėjęs prakaitavimas.“ 

Laidoje „Sveikata.lt“ nagrinėjama, kokios gali būti retos ligos, kaip jos pasireiškia ir svarbiausia – kaip atpažinti laiku. 

Laidos video įrašas, spauskite ČIA