LED prezidentės prof. dr. Birutės Žilaitienės laiškas


Mieli kolegos, nelengva rašyti tokiu metu, kai mes negalime dirbti savo kasdieninio, bet mėgiamo gydytojo endokrinologo darbo, susitikti, diskutuoti. Negalime įgyvendinti daugelio jau suplanuotų veiklų, planuoti naujų, o mūsų gyvenimą valdo vienintelė grėsmė – COVID-19 pandemija.

Universitetinėse ligoninėse ruošiamės priimti infekuotus pacientus ­– visi esame įtraukti į mokymų procesą, patalpų pertvarkymą, organizacinių klausimų sprendimą. Administracinį darbą dirbantys kolegos susiduria su didžiuliais krūviais ir atsakomybe besikeičiančioje situacijoje. Skubių endokrinologinių situacijų bent jau LSMU ligoninėje Kauno klinikose sumažėjo, bet kai kurie pacientai laukti negali. Visų pirma – gestacinis diabetas, kuriuo sergančios pacientės pastaruoju metu sudarė nemenką srautą mūsų poliklinikose.

O kuo gyvena endokrinologai, dirbantys konsultacinėse poliklinikose visuose miestuose ir miesteliuose? Karantinas sustabdė planinės pagalbos teikimą, manau, visi kažkiek konsultuojame telefonu, paliekame atsakymus elektroninėje erdvėje, šeimos gydytojai tęsia mūsų paskirtą gydymą.

Noriu pasidžiaugti ir pasidalinti su jumis kolegų iniciatyva ir operatyvumu, kuriant sergančiųjų gestaciniu diabetu konsultavimo sistemą. Dr. Miglė Francaitė Daugėlienė kartu su gydytojais endokrinologais ir gydytojais rezidentais jau sudėliojo sergančiųjų gestaciniu diabetu registracijos nuotolinėms konsultacijoms sistemą ir konsultantų grafiką, o su slaugytojomis diabetologėmis įrašė tris internetines pamokėles:

Mitybos rekomendacijos gestacinio diabeto metu
Gliukozės kiekio kraujyje matavimas
Insulino leidimas

Pagal Lietuvos endokrinologų draugijos įstatus iki einamųjų metų gegužės 1 d. turi įvykti LED Asamblėja su prezidento ataskaitomis bei jų tvirtinimu. Buvome suplanavę vykdyti išankstinį virtualų balsavimą su „gyvai“ vyksiančia LED Asamblėja kovo mėnesį, tačiau dėl epidemijos ją nukėlėme į balandžio mėnesį. Naujai numatyta data, jau dabar kelia abejonių dėl įgyvendinimo galimybės, todėl, panašu, kad teks nusižengti ir vėluoti. Lietuvos Respublikos įstatymuose kol kas nėra numatyta galimybė organizuoti vien tik elektroninį balsavimą, tad šioje vietoje esame apriboti.

Tikiuosi, kad po kurio laiko galėsime atnaujinti LED seminarus, liko neaptarti kai kurie cukrinio diabeto, osteoporozės klausimai, gyd. Jelena Vainikonytė Krištaponė rengia medžiagą Jūsų pageidauta hiperprolaktinemijos tema. Sudaryta mokslinė programa, gegužės 8 d. konferencijai „Endokrinologija ir sportas“, pranešimai suderinti su lektoriais, deja, kol kas tenka stabdyti jos paskelbimą.

Planuotas posėdis, dėl cukrinio diabeto aprašo, LR Sveikatos apsaugos ministerijoje neįvyko, bet aprašo ruošimas nenutrauktas ir nesustabdytas. Mūsų prašoma naujos versijos su pakeitimais, nors anksčiau teikti pasiūlymai buvo atmesti. Ką gi, vėl imsimės Sizifo darbo.

Šiuo metu dirbama su LED internetinio puslapio atnaujinimu, kuris leis svetainėje www.endokrinologai.lt turėti nario zoną su tik draugijos nariams prieinamomis mūsų konferencijų, seminarų paskaitomis bei kita aktualia medžiaga.

Tikiuosi, kad rudenį, nebebijodami perduoti infekcijos, galėsime paimti į rankas „Lietuvos endokrinologijos“ leidinį, todėl kviečiu rašyti straipsnius, apžvalgas, rekomendacijas, atvejų aprašymus – turinys priklauso tik nuo mūsų. O gal nuspręsime, kad pakanka žurnalą turėti elektroniniu formatu – pasitarkime.

Draugijos rėmėjai tikrai nepamiršo mūsų gydytojų endokrinologų. Visi labai apgailestauja, kad teko atšaukti seminarus, tačiau ruošiasi metinėms konferencijoms, tegu ir kitomis datomis, nei planavome. Taip pat neatsisako remti draugijos kitų veiklų. Dalinamės Lietuvos endokrinologų draugijos ir rėmėjo parengtu lankstinuku apie COVID-19 infekciją ir cukrinį diabetą, spauskite čia

Pabaigai tai, kas svarbiausia.
Saugokite save ir tuos, kuriuos mylite. Bendraukime, palaikykime vieni kitus kad ir nuotoliniu būdu. Tikėkime, kad diena, kai galėsime tiesiog susitikti ir paspausti vienas kitam ranką visai netoli.

 
Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentė
Prof. dr. Birutė Žilaitienė