Įvyko LED kasmetinė konferencija Panevėžyje


Šių metų lapkričio 22–23 dienomis Lietuvos endokrinologai susirinko Panevėžyje konferencijoje „Inovatyvūs sprendimai diabetologijoje“ aptarti aktualių cukrinio diabeto ir jo komplikacijų diagnostikos ir valdymo problemų. Konferencijos dalyvius sveikino Panevėžio miesto meras, Panevėžio ligoninės direktorius, vietiniai renginio organizatoriai.

Konferenciją pradėjo Lietuvos endokrinologų draugijos prezidentė prof. dr. Birutė Žilaitienė. Ji pabrėžė, kad konferencijos pavadinimas atspindi šiuolaikinę diabetologijos situaciją. Naujos unikalios vaistų klasės, turinčios savybę ne tik mažinti glikemiją, bet ir turinčios apsauginį poveikį nuo širdies ir kraujagyslių ligų ir lėtinės inkstų ligos progresavimo, technologiniai sprendimai – insulino pompos, nuolatinio glikemijos matavimo jutikliai – palengvinantys glikemijos stebėjimą ir valdymą – iš esmės keičia cukrinio diabeto valdymą. Konferencija skirta aptarti inovatyvioms cukrinio diabeto gydymo galimybėms ir jų pritaikomumui Lietuvoje.

SAM atstovė p. Genovaitė Klimienė pristatė teisinius endokrinologo darbo reguliavimo aspektus, VLK atstovė p. Birutė Kavaliauskienė kalbėjo apie biudžeto problemas ir lėšas skirtas cukrinio diabeto gydymui. Abi viešnios sulaukė daug gydytojų endokrinologų klausimų tiek apie aktualias kasdieninio darbo problemas, tiek klausimų apie rengiamą naują cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamais vaistais aprašą.

Dr. Rytas Ostrauskas pateikė cukrinio diabeto epidemiologinius duomenis ir prognozes bei jų mokslinį pagrįstumą. Grupė endokrinologų apžvelgė naujas tarptautines ir Lietuvoje patvirtintas cukrinio diabeto gaires, išreikšdami viltį, kad geriausia tarptautinė praktika atsispindės ir Lietuvoje ruošiamuose teisės aktuose. Doc. dr. Žydrūnė Visockienė iš VUL Santaros klinikų pažvelgė į ateitį, kalbėdama apie kasos salelių ir kasos transplantacijos rezultatus pasaulyje ir pirmuosius rezultatus Lietuvoje.

Viena įdomiausių konferencijos sesijų buvo apvalaus stalo diskusija apie naujas technologijas cukrinio diabeto gydyme, kurią moderavo doc. dr. Jonas Čeponis. Joje dalyvavo gydytojai endokrinologai ir pacientai, įvaldę naujas, dar neakredituotas, bet pacientų bendruomenėje sparčiai plintančias ir plačiai pasaulyje diskutuojamas „uždaros kilpos“ technologijas. Buvo aptarti tiek įprastinio gydymo insulino pompa galimybės, tiek eksperimentiniai bandymai naudoti „uždaros kilpos“ sistemas.

Pastaraisiais metais keičiasi nėščiųjų diabeto diagnostikos kriterijai, priežiūros principai, sergančiųjų cukriniu diabetu gydymo galimybės, todėl šiais metais priimtos naujos nėštumo ir diabeto akušerinės metodikos kartu su Lietuvos endokrinologų draugija, kurias konferencijos metu pristatė dr. Gintarė Naskauskienė ir gyd. Diana Šimonienė.

Viena iš grėsmingų CD komplikacijų – diabetinės pėdos sindromas – buvo aptartas gyd. Renatos Pauliukienės ir doc. Evaldos Danytės pranešime, pateikiant naujas tarptautines gaires ir LSMUL Kauno klinikų patirtį. Taip pat doc. dr. Evalda Danytė pristatė LSMUL KK Ambulatoriniame skyriuje vykstančias pirmo tipo cukrinio diabeto dienas, kviesdama endokrinologus nukreipti pacientus, sergančius pirmo tipo cukriniu diabetu, konsultacijai ir tarpdisciplininei priežiūrai gauti per vieną dieną ambulatoriškai.

Kituose pranešimuose daug kalbėta apie naujus gydymo metodus. Vlada Musvydaitė pasidalino patirtimi apie fizinio aktyvumo reikšmę ir kvietė gydytojus bei pacientus dalyvauti fizinio aktyvumo iššūkyje „Diabetas tavo širdyje“ bei po konferencijos vykusiame žygyje. Psichologė Jolanta Žilinskienė kalbėjo apie šeimos vaidmenį, palaikant sergantįjį cukriniu diabetu.

Lietuvos endokrinologų draugijos ir LSMU MA Endokrinologijos klinikos bei Endokrinologijos instituto organizuota mokslinė praktinė konferencija „Inovatyvūs sprendimai diabetologijoje“ suvienijo gydytojus endokrinologus ir slaugytojas diabetologes bendram darbui, padedant sergančiajam cukriniu diabetu valdyti savo ligą, suteikė žinių apie naujausius mokslinius pasiekimus medikamentinio gydymo srityje ir inovatyvių technologijų galimybes.
 
Prof. dr. Birutė Žilaitienė
LSMU MA Endokrinologijos klinika ir Endokrinologijos institutas

Konferencijos nuotraukos: spauskite ČIA